Далеко не кожному художнику вдається стати добрим педагогом. Адже навчати мистецтву значно важче, ніж іншим наукам, безпосередньо не пов’язаним з вихованням творчої особистості. Бути художником-педагогом до того ж складніше, бо, захоплюючись процесом формуванням іншої творчої індивідуальності, зазвичай втрачаєш частину своєї власної.
Оксана Роюк-Багринівська належить до числа митців, у яких педагогічний талант виражений надзвичайно яскраво. Упродовж багатьох років вона працює викладачем кафедри рисунку у Львівському державному коледжі декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша, користується заслуженою повагою студентів та колег-викладачів. Чимало випускників, яким уже вдалося в мистецькому світі здобути власне ім’я, відносять її до основних вчителів з фаху.
Свідомо визнаючи пріоритет викладацької праці, Оксана проте ніколи не покидає займатися творчістю. Коло її основних зацікавлень становлять об’ємно-просторові композиції, виконані в кераміці (адже за освітою вона кераміст), а також живописно-графічні твори, реалізовані в техніці пастелі.
Головну пластичну складову більшості її керамічних композицій становлять, порожнисті, інколи відверто-посудиноподібні форми. Конуси, півкулі, куби, глечики і вази творять своєрідне філософське підґрунтя, асоціативний образ землі-космосу, служать основою для розташування різновеликих фігурок тварин птахів, риб, звірів. В окремих працях останні набувають особливого змісту, здатності породжувати асоціації з актуальними проблемами екології та подальшого існування людського суспільства. Типовою в цьому сенсі є й тема жінки, материнства, продовження роду. Незабутнє враження, посилене ефектом дивного і парадоксального поєднання гротескного та трагічного настроїв, справляють, наприклад, образи риби, яка веслує у човні, чи тварини з нащадком на спині, яка самотньо стоїть на півкулі-землі.
В пастелях художниця немовби продовжує, розвиває низку улюблених тем. При цьому значну увагу вона приділяє виваженій динаміці ліній, графічній виразності композицій, наповненню площини живою грою декоративних форм, загадковості і символічній виразності окремих знаків. Ілюзорний простір в її працях набирає практично безконечного виміру: від меж звичайного натюрморту до космічного простору. Подібно, як в кераміці, відчувається прагнення до філософського наповнення обраних тем. Так, звичайний простір відкритої гончарної печі, який «заселяють» керамічні горщики і фігурка тварини, може вміщати спіралевидний космологічний мотив. У інших композиціях космічний хаос наповнюють зображення, які водночас нагадують давні наскельні малюнки і сюрреалістичні, схожі на дитячі, фігури з картин знаменитого Міро.
Космологічні мотиви, мабуть, не випадково займають відчутне місце у творчості Оксани Роюк-Багринівської. їхня присутність сягає отриманої нею базової професійної освіти. Адже сам прадавній спосіб формотворення кераміки на гончарному крузі, процес його обертання, зачаровує неповторною динамікою, передбачає існування у кожному виробі своєрідного мікрокосмосу. Нині неповторний талант художниці і педагога живе прагненням підкоряти нові творчі світи, породжувати в молодих серцях споконвічну любов до мистецтва…
Орест Голубець
доктор мистецтвознавства
Щоб придбати твори, зателефонуйте за номером 066 271-70-04